- Desítka za pět minut? Nevěříte?
Většinou bez zvláštního zájmu reagujete na informaci, že se někdo ve vašem okolí chystá prodat nemovitost a odstěhovat se. Ještě se tak zeptáte, jak daleko to bude mít do práce, nebo zda si ještě někdy zajdete na pivko. Často se toto dozvíte jen z doslechuod známých a vlastně se vás to vůbec netýká. To je ale právě ta pravá chvíle, kdy zmíníte li se o nás, jako o realitce, kterou znáte a která ví jak na to, doporučíte li nás a obchod proběhne, je ta desítka, tedy 10,000,- Kč Vaše. A to vše jen za předání kontaktu, což by asi tak těch pět minut mohlo trvat.
- Výhody družstevního bydlení
U bytu v osobním vlastnictví musíte změnu majitele vložit spolu s kupní smlouvou a cenou za převod do katastru nemovitostí, zatímco u družstevního bytu se pouze převede družstevní podíl. Nabyvatel tak získává nájemní právo k danému bytu. Není k tomu potřeba žádný znalecký posudek ani kupní smlouva. Vzhledem k tomu, že to není klasický převod nemovitosti, nehradíte u družstevního bytu ani 4 % daň z nabytí nemovité věci.
Další výhodou družstevního bydlení je, že legislativa družstvům umožňuje vyloučení neplatičů nebo výrazně problematických spolubydlících. Společenství vlastníků prakticky tuto možnost nemají a nevymožené dluhy za dlužníka hradí všichni ostatní vlastníci v domě. Družstvo se také vyjadřuje k pronájmu družstevního bytu dalším osobám, ke kterému musí dát svůj souhlas.
Odmítne-li vám banka poskytnout hypotéku, na byt v osobním vlastnictví v takovém případě nedosáhnete. Některá družstva již právě nabízejí financování družstevního bydlení z úvěrů poskytnutých družstvu. Dlužníkem banky je družstvo a vy jako člen, kterému byl družstevní byt přidělen, splácíte úvěr spolu s platbami za užívání bytu. Pokud se rozhodnete z bytu odstěhovat, při jeho převodu pak nemusíte vypořádávat hypoteční zástavní právo, s převodem podílu přechází povinnost splátky automaticky na nástupce, na kterého byl družstevní byt převeden.
-
o exekucích - Kdo a jak exekuci provádí
Kdo provádí Exekuci:Soudní exekutor Nejčastěji exekuci provádí soudní exekutor, vybraný věřitelem. Takový exekutor je zapsán v rejstříku zahájených exekucí.
Daňová správa V případě daňových nedoplatků je vymáhajícím orgánem finanční úřad. Ten může podat i návrh na soudní vymáhání exekuce.
Jak se Exekuce provádí:
Exekuce se řídí zákonem č. 120/2001 Sb. Tento zákon uvádí několik způsobů, jak exekuci provést. Exekutor je oprávněn zvolit jedno nebo více způsobů řešení exekuce, pouze na základě svého rozhodnutí.
Prodejem movitých věcí a nemovitostí
Srážkami ze mzdy a jiných příjmů
Přikázáním pohledávky
Postižením podniku
Zřízením exekutorského zástavního práva na nemovitostech
Správou nemovitosti
Pozastavením řidičského oprávnění -
Dluhy na nemovitosti? Jak na ně!
V první části jsme se lehce dotkli problému se zadluženou nemovitostí u nebankovních společností. Stojí za to tuto problematiku trochu více rozvést. Pakliže Vás běžná banka odmítla zafinancovat, jistě pro Vás učinila jisté varovné gesto, kterého byste si měli vážit. Banka Vás tímto upozorňuje, že problémy se splátkami budou velice pravděpodobné. Místo toho, aby byl tento signál brán vážně, mnozí z Vás se nasupeně otočí na patě a běží k prvnímu lichváři se slovy: ,,Já Vám ukážu, že to nejde!. Samozřejmě Vás tyto společnosti přivítají s otevřenou náručí, protože vidí jistý zisk. Již předem kalkulují, že když Vás banka odmítla, zcela jistě s vámi budou potíže a Vaše nemovitost, kterou si zajistí Zástavní smlouvou, se pomalu ale jistě blíží do jejich spárů. Vy, zaslepeni jednoduchostí získat větší obnos peněz, podepíšete svůj ortel dluhové spirály, která Vás nevyhnutelně lapí. Jak se zklidnit a jednat rozumně tak, abyste svých cílů dosáhli, si povíme příště.